Paljud loomaomanikud usaldavad karvahoolduse professionaalide hoolde – see vajab oskusi ja vilumust, eriti pikakarvaliste koerte ja kasside puhul, kelle karv vajab pidevat hooldust ning on kiire kasvuga.
Koerte karvahoolduse alustõed
Need, kes on eksperimenteerimiseks valmis (ning kelle koertele ei ole vaja näitusesoengut), võivad ise proovida koerte karva lõigata. Võimalus, et tulemus ei ole päris oodatud, on olemas, aga lohutus on see, et karvad kasvavad 1cm kuus ning üsna peagi on kasukas samasugune nagu enne lõikust.
VARUSTUS
Pügamismasinad on kaubanduses saadaval väga erinevas hinnaklassis. Tegelikult ei olegi tähtsust, kas pügamismasinad on spetsiaalselt koera karva lõikamiseks mõeldud (kuigi need on oluliselt mugavamad), pügamismasinad võivad olla ka ükskõik millised muud, peaasi, et teravad ning karvalõikuseks mõeldud. Hea mõte on valida masinad, mille lõiketerad on korduvalt teritatavad. Inimeste juukselõikuritel on tihti lisadena kaasas plastikust teradekaitsed juuksepikkuse ja lõike reguleerimiseks. Pikakarvalistel koertel kipuvad need karvadesse kinni jääma ning ei ole efektiivsed. Käppade, kõrvade ning silmade ümbruse eest hoolitsemiseks tasub varuda teravad käärid, mida oleks mugav käes hoida ja kasutada ka muudes piirkondades, kuhu pügamismasinaga juurde ei pääse. Samuti tuleb muretseda, et pügamise ajaks olete end varustanud kraasi või kammiga ning varunud ka piisvalt maiuseid.
KUIDAS ALUSTADA
Parim viis oleks alustada pügamist, kui on keegi abiks, kes aitab looma paigal hoida. Professionaalsed groomerid hoiavad oma selja tervist ning kasutavad tõstetavat lauda, samuti kinnitatakse koer kaelarihmaga, et oleks mugavam pügada. Kodus võib panna koera köögilauale seisma, kuid kindlustage koerale kindel jalgealune kasutades mittelibisevat matti.
KUI TIHTI?
Kui teie koeral on kiiresti kasvav karv, siis ideaalne oleks teda pügada 6-8 nädala tagant. Kui te harjate koera rutiinselt ning pulstikud karva ei teki, siis nii sage pügamine ei ole vajalik. Pikk karv külmemal ajal on hädavajalik, kuuma ilmaga aitab koera jahutada ka kõhupiirkonnast karvade pügamine – pikali heites aitab see koeral end jahutada, samas kui karv seljal kaitseb koera päikese eest.
VARUSTUSE EEST HOOLITSEMINE
Lõiketerade eest hoolitsemine on hädavajalik, et hoida neid kauem teravatena ning tervetena. Parim oleks kasutada spetsiaalset õlispreid, mida saab kasutada ka siis, kui pügamise ajal terad kuumenevad. Terasid peaks hoidma teravatena mitte ainult selleks, et karva paremini lõigata vaid ka selleks, et nad ei vigastaks nahka. Parim on terasid lasta teritada spetsiaalselt selleks ettenähtud töökojas, kus saab ka nugasid teritada. Peale pügamist peaks terad kindlasti puhastama näiteks pintsliga ning kasutama õlispreid.
Siin on mõned head nõuanded, et pügamine paremini õnnestuks.
- Otsi rahulik koht, mida on hiljem lihtne puhastada, sest olukord tõotab tulla väga karvane!
- Parim oleks pügada puhast koera! Kasutage pesemisel spetsiaalselt koertele mõelud shampoone!
- Kuivatage karv ning kammige välja kõik pusad.
- Kasutage pügamismasinat karvakasvu suunas, parimad on pikad sujuvad liigutused.
- Kasutage kääre pügamistulemuse silumiseks ning karvade piiramiseks silmade, kõrvade ning käppade piirkonnas.
- Käppade pügamisel kasutage varvaste vahel kääre, lükates karva üles nii, et saate mugavalt pikad karvatutid ära lõigata. Pügamismasinat saab mugavalt kasutada tallaaluste karvade äralõikamiseks aga ettevaatust kõdikartlike koertega!
- Silmade ümber karvade lõikamiseks on parimad turvalisuse mõttes tömpide otstega käärid, eriti kui koer kipub palju liikuma.
- Peale pügamise lõpetamist peaks koera korralikult läbi kammima ning kui enne pügamise algust ei vannitatud koera, siis nüüd oleks õige aeg.
LISANIPID NÄRVILISTE KOERTE PUHUL
Kui teie koer on veidi pelglik pügamismasina suhtes, siis soovitame alguses teda selle häälega harjutada ning kindlasti pügamise ajaks varuda piisavalt maiuseid, et neid koerale anda. Alguses tehke lühemaid pügamissessioone, mille järgselt andke koerale maiust ning kiitke teda, et ta rahulikult ühel kohal istus, isegi kui see oli vaid lühikest aega. Järk-järgult pikendage aega. Parim oleks, kui teil oleks käepärast abiline, kes saaks koera samal ajal silitada ning talle maiust anda. Närviliste koerte puhul ongi parem pügamisega koera kodus harjutada, enne kui salongi minna. Samas, head groomerid võtavad koera heaolu tõsiselt ning suudavad teie närilise koera ka ennast hästi tundma panna. Kuigi koduse kliima vastu ei saa ükski salong, kus on palju võõraid lõhnu ning aeg piiratud.
PULSTIKUTEGA KOERAD
Koertel, kelle karvas on palju pulstikuid ning kelle karv on väga vildistunud, nendel on pügamismasina kasutamine tihti valulik. Parim sel juhul oleks kasutada spetsiaalseid kamme ja spreisid, mis aitaksid pulstikuid ja vildistunud karva lahti harutada enne pügamist. Kui karv on väga halvas seisus ning pügamine on valikult ka raskendatud, siis konsulteerige oma loomaarstiga – võibolla oleks parim lahendus koera rahustamine ning alles siis karva pügamine.
Kasside karvahoolduse alustõed
Kassid (eriti pikakarvalised) vajavad teie abikätt, et hoida nende karv puhta ja pulsikutevabana.
Kassid armastavad end piinlikult kaua klanida. Kassiomanikuna kindlasti kogete iga päev seda, kui palju kulutavad kassid aega, et end puhtana hoida (ning seejärel sama kaua magada).
Kuid isegi kassid vajavad veidi abi, et enda karva ideaalselt terve ja puhtana hoida. Grooming ehk karvahooldus on rohkem kui hoida lihtsalt kassi pealtnäha ilusana. Regulaarne karvahooldus aitab teil olla lähedasem oma kassiga ning jälgida nende tervislikku seisundit, näiteks karvapallide põhjustatud seedeprobleeme jne.
KUIDAS ALUSTADA
Olles kassiomanik ei tasu vist mainida, et kasside karvahooldus ei ole nõrkadele, eriti, kui seda mitte kassipojast peale regulaarselt harjutada. Kassi kammimine, keda pole kunagi kammiga katsutud võib lõppeda vägagi veriselt, näiteks omaniku kätele. Kassi peab harjamise ja karvahooldusega harjutama pikkamööda ja rahulikult.
Valige aeg, mil kass on rahulik, näiteks kui ta on söönud. Seejärel tehke lühikesi karvahoolduse sessioone, kestvusega 5-10 minutit. Silitage ja kiitke kassi, pakkuge maiust peale kammimist. Kui kass näitab vähimaidki märke, et talle midagi ei meeldi, siis lõpetage koheselt. Te saate alati hiljem jätkata.
Ajaga harjub kass kindlasti harjamisega ning hakkab seda ka nautima.
KAMMIMISE ABC
Regulaarne kammimine aitab puhastada karva tolmust, lahtistest karvadest ning mustusest, ennetab karva vildistumist ja pulstikute teket karvade sees. Lähenege kammimisele rahulikult ning õigesti!
Kammige alati karvakasvu suunas! Vastukarva kammimine ärritab kasse. Olge eriti ettevaatlikud kõhu ja rinna piirkonnas.
Lühikarvaliste kasside puhul:
- Alustage peente piidega metallkammiga. Kammige sujuva liigutusega peast kuni sabaotsani. Jälgige kassi kammides naha seisundit ning kontrollige, et karvade vahel ei esineks väikseid musti täppe (kirpude väljaheide), mis võivad olla indikaatoriks kirpude olemasolule.
- Kasutage seejärel pehmet kummiharja, et eemaldada lahtine karv.
Pikakarvalise kasside puhul:
- Kasutage laiade piidega kammi, et eemaldada mustus, mis võib olla kinni jäänud kassi karvade sisse. Ettevaatlikult harutage kõik pusad (kasutage lisaks kammile spetsiaalseid pusasid harutavaid spreisid).
- Seejärel kasutage kraasi või naturaalsete harjastega harja, et eemaldada lahtist karva.
- Kassi näopiirkonnas võite kasutada hambaharja, et paremini eemaldada mustust ning kammida karv läbi.
Kui kassi karv on liialt vildistunud, siis ärge püüdke seda välja lõigata – üks teist või mõlemad võite saada vigastatud.
Kasside kammimine paar korda nädalas peaks olema piisav enamusele lühikarvalistele kassidele; pikakarvalised kassid vajavad tihti igapäevast kammimist.
VANNIAEG (ÕUDUSUNENÄGU?)
Kas puhas mõte kassi vannitamisest paneb teil sipelgad mööda selgroogu jooksma? Täiesti arusaadav! Enamik kasse ei armasta vett. Võibolla olete te ka ise pealt näinud kassi kirglikku vihaväljendust kunagi minevikus?
Õnneks ei vaja kassid vannitamist kuigi tihti.
Kuid siiski vahel harva võib tulla ette situatsioon, kui teie kassi karv on saanud mustaks sellisel tasemel, et ta ei saa selle puhastamisega hakkama (või hakkab teil kassi nähes kahju oma kodu sisustusest). Siis kui teie peate sekkuma ning vannitamise ette võtma, tehke seda läbimõeldult ja rahulikult, siin on mõned nipid:
- Alustage meeldiva vannivee temperatuuriga. See peaks olema täpselt parajalt soe.
- Kasutage shampooni, mis on spetsiaalselt kassidele välja töötatud.
- Kasutage vanni või kaussi, mille põhja olete asetanud kummimati, et kass ei libiseks. Vett valage põhja umbes 7-10cm ulatuses.
- Niisutage kass vaikse veejoaga (näiteks plastikust veekann) ning VÄLTIGE peapiirkonna niisutamist! Vältige vee sattumist silma, ninna ja kõrva.
- Alustage seebitamist kassi peast ning jätkake kuni sabaotsani.
- Loputage rahulikult kuid põhjalikult, kõik shampooni jäägid peab välja loputama. Jällegi, vältige otsest kassi pea peale vee valamist!
- Seejärel kuivatage õrnalt kass suure hästiimava rätikuga.
Viimane nipp: kui kassi küüsi on vaja lõigata, tehke seda ENNE vannitamist!
PEDIKÜÜRI, PALUN!
Kassi küünte lõikamine on omaette ooper, kuid samuti nagu karvahooldusega, peab sellele lähenema rahulikult ja mõtestatult.
Alguses lihtsalt treenige oma kassi, et ta harjuks sellega, et te katsute tema käppasid. Alustage massaažiga igapäevaselt – liikuge mööda kassi käppa alla käpapadjandini ning suruge igal padjandile eraldi kuni küüs välja sirutub, tehke seda iga varbaga kõikidel käppadel. Nädala möödudes on kass kindlasti massaažiga harjunud.
Siis kui kass on täielikult massaažiga harjunud, on sobilik alustada küüntelõikuse harjutamisega. Kasutage kvaliteetseid ja teravaid spetsiaalselt kassi küünte lõikuseks mõeldud tange või kääre. Lõigake paralleelselt küünisega ning AINULT valget küüne osa. Olge väga ettevaatlikud, et mitte lõigata liiga palju küünest (roosakas osa küüne laiemas osas on see, mida peate vältima, seal asuvad veresooned). Esimesel küüntelõikamisel on täiesti normaalne, kui te saate lõigata ainult mõned küüned. Lõpetage koheselt, kui kassile küünte lõikamise juures midagi ei meeldi. Saate alati hiljem jätkata, kui kassil on parem tuju.
Allikas: https://www.lovethatpet.com/