Jätkuks eelmisel kuul juttu olnud zoonoosidele ehk haigustele, mis kanduvad loomadelt inimestele, tutvustame seekord lähemalt ehhinokokoosi ehk põistangtõbe. Tegemist on Echinococcus perekonda kuuluvate paelusside poolt põhjustatud parasitaarhaigusega. Ehhinokokk-paeluss on peamiselt loomade parasiit, kuid võib põhjustada ka inimese nakatumist.
Millised loomad võivad nakatuda?
Täiskasvanud paelussid parasiteerivad kiskjatel (rebane, kährikkoer, koer, kass, hunt jm). Vastsestaadiumis parasiteerivad ehhinokokid nn vaheperemeesteks olevate taime- ja kõigetoiduliste loomade (hiired jt väikeimetajad, aga ka veised, lambad, sead jm) organismis. Üksikjuhtudel võib vaheperemeheks olla ka inimene.
Milline on haiguse kulg?
Lihatoidulistel loomadel kulgeb haigus kergelt ning sageli haigustunnuseid ei esinegi. Vaheperemeesteks olevatel loomadel (sh inimesel) kulgeb ehhinokokoos sageli raskekujuliselt (vahel lõpeb surmaga), sest parasiidi munadest kooruvad vastsed tungivad läbi sooleseina teistesse organitesse (sageli maksa, ka kopsu, ajju) ning tekitavad iseloomulikke kasvajataolisi põisjaid moodustisi.
Kuidas nakatutakse?
Mõne millimeetri pikkused täiskasvanud paelussid parasiteerivad põhiperemeheks olevate lihatoiduliste loomade (rebane, hunt, koer, kass) peensooles. Lihatoiduliste loomade väljaheidetega satuvad ehhinokokkide munad väliskeskkonda. Parasiidi munade, mis võivad väliskeskkonnas püsida nakatumisvõimelistena kuid, sissesöömisel nakatuvad vaheperemeesteks olevad loomad. Lõpp-peremeesteks olevad lihatoidulised loomad nakatuvad vaheperemeeste elundeid süües. Inimeste nakatumine toimub parasiidi munadega saastunud käte vahendusel (näiteks nakatunud kodulooma silitades) või saastunud toidu vahendusel.
Kui suur on nakatumise oht Eestis?
Kuigi ehhinokokoos on levinud üle maailma, on inimesel Eestis diagnoositud ehhinokokoosi üksikjuhtudel: viimase 20 aasta jooksul 5 korral, nendest 2 nakkust saadi väljaspool Eestit. Seega on inimese ehhinokokoosi nakatumise tõenäosus Eestis väga väike. Samas näitavad vähesed olemasolevad andmed ehhinokokkide levimuse kohta Eestis, et põistangtõbi on meie kiskjaliste hulgas üsna levinud.
Kuidas nakatumist vältida?
-> viia regulaarselt, vastavalt loomaarstilt saadud juhtnööridele, oma lemmikloomal läbi ennetav ussivastane tõrje! Loe ussitõrjest SIIT
-> peale loomadega kokku puutumist pesta hoolikalt käsi!
-> vältida suurtes kogustes pesemata metsa-andide söömist!
-> keeta enne tarbimist looduslikest veekogudest võetud vett! Kuumtöötlemisel parasiitide munad hävivad.
-> pärast metsaskäiku pesta esimesel võimalusel käed vee ja seebiga puhtaks!
Allikas, kust artikkel pärineb SIIT