Sageli varjavad meie lemmikloomad, eriti kassid, oma haigusilminguid nii hästi, et need jäävad märkamatuks ka kõige hoolsamale omanikule. Siiski, on mitmeid vihjeid, mis annavad märku, et lemmiklooma tervis ei ole hea.
Järgnevalt toome välja 10 peamist kasside haigusilmingut – samas mitmed käivad ka koerte kohta.
1. Söögiisu muutus
Liigne söögiisu või isutus viitab lugematul hulgal potentsiaalsetele haigustele. Mõlema variandi puhul on soovitav ühendust võtta oma loomaarstiga, kes teeb diagoosimiseks esmalt vereanalüüsid ning vajadusel röntgenpildi või ultraheli.
2. Halb hingeõhk
Ebameeldiv lõhn teie kassi suust võib tähendada igemepõletikku või hambakivi. Lemmiklooma hammaste harjamine on hea viis nende riskide vähendamiseks. Lisaks võib ammoniaagi järele lõhnav hingeõhk olla märk kassi neeruhaigusest.
3. Põie tühjendamine väljaspool liivakasti
Selline käitumine võib kassil olla nii harjumuslik aga viidata ka võimalikule haigusele. Rääkige oma loomaarstiga, et välistada looma võimalik põiepõletik või kuseteede ummistus enne kui asute tema „käitumisküsimusi lahendama“.
4. Kehakaalu muutused
Kaalukaotus võib olla märk kilpnäärme häirest, või hullemast – kasvajast. Kaalutõus või kasvav „kõht“ võib olla seotud nt diabeedi või mädase emakapõletikuga (püometra). Rasvumine on lemmiklooma tervisele kahjulik: see võib põhjustada atriiti, kasvajaid ning lühendada looma eluiga.
5. Iseloomu muutused
Kui muidu seltsiv kiisu muutub järsku ebasotsiaalseks, võib sel olla haiguslik põhjus. Valu varjamine on kassidel klassikaline käitumine – end halvasti tundev loom püüab end peita nt riidekappi või voodi alla.
6. Karvastiku eest hoolitsemine
Kassi endapoolne vähene karvastiku eest hoolitsemine muudab tema karvkatte tuhmiks või rasvaseks, mis võib viidata nt nahahaigustele. Mõned kassid samas hooldavad oma karva liigselt ning lõpetavad laigulise kasukaga. Sellist käitumist võivad tekitada mitmed parasiidid, nagu kirbud või sügelised aga ka stress.
7. Aktiivsuse muutus
Ootamatu aktiivsuse muutus keskealistel ja vanematel kassidel võib viidata kilpnäärme ületalitusele. Kui kass näib ootamatult loid ja väheliikuv võib tegemist olla artriidi või muude haigustega.
8. „Magamismustri“ muutused
Kui muidu aktiivne kass hakkab üleöö aina rohkem magama võib tegemist olla muidu nähtamatu haigusega. On võimalik ka vastupidine variant – kui muidu rahulik ja palju magav kass liigub öö otsa ringi, häälitseb ja muutub üliaktiivseks, võib samuti põhjus olla halvenevas tervises.9. Stressist tingitud käitumine
Kassi igapäevase rutiini muutus võib olla märk stressist. Looma ümbritseva keskkonna muutused – uus loom, muutunud ümbruskond, müra – võivad põhjustada depressiooni või söögiisu langust, millest tingituna võib kass end ümbritseva eest peitma hakata. Looma omanikuna räägi sellest loomaarstile ning püüa sealjuures olla võimallikult objektiivne ja põhjalik.
10. Muutused hääletoonis
Muidu vaikne kass ootamatult väga häälekaks muutudes või vastupidi, võib see tähendada probleemi kassi tervises.