Need moodustised tuleks lasta loomaarsti poolt üle vaadata, eriti kui need on äsja tekkinud, veritsevad, immitsevad või suurenevad järsult. Paljud nahamoodustised on kahjutud, kuid osad on siiski halvaloomulised või siis muutuvad halvaloomuliseks ja nendesse tuleb tõsiselt suhtuda.
Nahakasvajate põhjused
Koerte nahakasvajaid võivad põhjustada mitmed tegurid, näiteks infektsioon (bakteriaalne, viiruslik, seennakkus), vähk (neoplaasia) või lihtne rasva kogunemine. Teisteks naha mügarike tekke põhjusteks võivad olla vistrikud, pustulid, erinevad nahalööbed, verevalumid, tsüstid, villid, abstsessid, lakkumisest põhjustatud granuloomid ja nahanäsad. Nahakasvajaid ei ole võimalik ennetada. On teada, et võrreldes teiste koertega on valge karvastikuga koerad halvaloomulistele melanoomidele vastuvõtlikumad ja neil ei soovitata pika aja jooksul päikese käes viibida.
Koerte nahakasvajate tüübid
Nahakasvajad on koertel ühed kõige levinumad kasvajad. Õnneks on paljud neist nahamoodustistest healoomulised. Koerte nahakasvajatel on palju põhjuseid. Paljud nahamoodustised on tõenäoliselt kas papilloomid (tüükad), lipoomid (rasvkoe kasvajad) või rasunäärme adenoomid. Mõned tavalisemad naha ja nahaaluse koe kasvajad koertel:
- Epiteliaalse päritoluga: papilloom, nahasisene sarvestuv epitelioom, lamerakuline kartsinoom, basaalrakuline kartsinoom, karvafolliikuli kasvajad, rasunäärme kasvajad, perianaalse piirkonna kasvajad, vaigunäärme kasvajad, pärakupauna kasvajad
- Mesenhümaalse päritoluga: pehmekoe sarkoomid
- Nuumrakulised kasvajad: plasmotsütoom, lümfoom, histiotsütoom
- Melanotsüütilised kasvajad: melanoom
Papilloomid
Papilloomid on naha pinnal ja limaskestadel olevad healoomulised nahakasvajad. Need on põhjustatud koespetsiifilisest papilloomiviirusest ja esinevad pigem noortel koertel (vanuses 6 kuud kuni 4 aastat) ja immuun-nõrgestatud vanematel koertel. Tihti esinevad papilloomid silmalaugudel, kubemepiirkonnas või huultel, igemetel, keelel, suulaes ja kurgus. Sageli tüügasteks nimetatavad papilloomid esinevad sagedamini kokkerspanjelitel, Kerry Blue terjeritel, kääbusšnautseritel ja mopsidel. Tavaliselt esinevad papilloomid väikeste eraldiseisvate ümarate moodustistena ja on kareda pinnaga ning võivad kinnituda n.ö jalakese abil naha pinnale. Tihti esinevad mitmekaupa. Papilloomidega nakatumine võib toimuda vaid koeralt koerale, inimene ega kass koeralt nakkust ei saa.
Rasunäärme kasvajad
Koerte rasunäärmete kasvajaid on mitut tüüpi. Nodulaarne rasunäärme hüperplaasia, rasunäärme epitelioom ja rasunäärme adenoom on healoomulised ja esinevad tavaliselt vanematel koertel, eriti puudlitel, kokkerspanjelitel, kääbusšnautseritel, terjeritel, Lhsa Apsodel, Shih tzudel, Siberi huskidel ja Iiri setteritel. Need healoomulised massid võivad esineda kas üksikult või mitmekaupa ja on tavaliselt naha pinnast kõrgemal, tihked tüüka või lillkapsa taolised moodustised, varieerudes läbimõõdult mõnest millimeetrist kuni paari sentimeetrini. Need võivad olla roosad, kollakad või tumedalt pigmenteerunud ning rasused, haavandunud ja nende ümbruses võivad olla karvad eemaldunud. Koertel on rasunäärme kasvajad tavapärased kõhu piirkonnas, kuigi neid võib ilmuda ka mujale. Rasunäärme adenokartsinoomid, mis on halvaloomulised, on palju vähem koerte hulgas levinud. Need sarnanevad healoomulistele rasunäärme kasvajatele ja on tavaliselt tihked, selgepiiriliselt haavandunud või punaka värvusega massid kehatüvel, jäsemetel, peas ja silmalaugudel, eriti vanematel loomadel.
Lipoomid
Lipoom on healoomuline rasvkoe kasvaja, mis tavaliselt hõlmab küpseid rasvkoe rakke nahaaluses koes. Lipoomid on väga tavapärased keskealistel või vanematel koertel, eriti dobermannidel, labradoridel ja kääbusšnautseritel. Need kasvajad on tavaliselt hästi piiritletud ja pehme struktuuriga massid nahaaluses koes ning võivad olla liikuvad. Mõningatel juhtudel võivad lipoomid muutuda infiltratiivseteks, mis tähendab, et kasvaja rakud tungivad ümbritsevatesse kudedesse (lihas, kõõlused, sidemed). Sellised kasvajad tuleks kirurgiliselt eemaldada. Ravi on vajalik üksnes siis, kui kasvaja on kosmeetiliselt vastuvõetamatu, kiiresti arenev või segab liikumist.
Nuumrakulised kasvajad
Nuumrakulised kasvajad on halvaloomulised, väga invasiivsed ja halvasti ravile alluvad. Need on kõige tavalisemad halvaloomulised naha kasvajad koertel. Nuumrakulised kasvajad võivad esineda naha peal või nahaaluses koes. Nad esinevad erinevates vormides, olles nii konarliku kui sileda pinnaga, selgepiirilised või hajusalt piiritletud, pehme või tihke struktuuriga, karvavaba ümbrusega või haavandunud, punased või tumedad, üksikult või mitmekaupa esinevad. Tavaliselt esinevad vanematel koertel ja teatud tõugudel, näiteks bokseritel, mopsidel, Bostoni terjeritel, labradoridel, Weimani linnukoertel, biiglitel, shar peidel ja kuldsetel retriiveritel. Koera hooldades või harjates peaks alati tähelepanu pöörama muhkudele ja mügarikele, mida käe all tunda on.
Kuidas nahakasvajaid diagnoositakse?
Üks kõige tavalisemaid protseduure kasvaja kohta rohkem teada saamiseks on peennõela aspiraat. Selle protseduuri käigus sisestab loomaarst nõela uuritavasse massi, seejärel väljutab nõela sisu klaasist alusele, mida hakatakse mikroskoobi all uurima. See on kiire ja lihtne meetod paljude nahakasvajate, eriti rasvkoe kasvajate ehk lipoomide diagnoosimiseks.
Mõnevõrra keerulisem protseduur on biopsia, mis hõlmab kasvaja ja selle ümbritseva koe kirurgilist eemaldamist, kasutades skalpelli, lokaalset anesteesiat ja sedatsiooni. Koe biopsiast on laboril võimalik määrata põhjalikum diagnoos kui peennõela aspiraadist. Veel üheks kasulikuks diagnostiliseks vahendiks on äigepreparaat. Selle lihtsa protseduuri puhul vajutatakse klaasist alus kasvaja pinnale ja seejärel uuritakse klaasile kandunud rakke mikroskoobi all.
Mõnikord otsustatakse kasvaja eemaldada, selle asemel, et kõigepealt proov võtta. Sellel on nii eeliseid kui negatiivseid külgi, mida loomaarst kindlasti arutab loomaomanikuga. Kui eemaldatakse eeldatavalt halvaloomuline kasvaja, siis üritab arst eemaldada kogu kasvaja koos ümbritseva terve koega. Eemaldatud kasvajast saadetakse proov laborisse. Loomulikult ei ole alati võimalik eemaldada tervet kasvajat ja piisavalt ümbritsevat kudet, et kindel olla kõikide kasvajarakkude eemaldamises. See kehtib eelkõige näo ja alajäsemete piirkonna kasvajate puhul, kus ei ole piisavalt ruumi, et n.ö varuga eemaldada.
Ravivõimalused
Ravivõimalused sõltuvad täielikult kasvaja põhjustest. Näiteks healoomuline rasvkoekasvaja ehk lipoom vajab harva ravi, välja arvatud juhul kui see häirib omanikku või asub sellises kohas, et häirib koera. Paljud koeraomanikud otsustavad lasta lipoomid eemaldada, kuna neid häirib selle nägemine või tundmine koera peal.
Enamus loomaarste soovitab halvaloomulised nahamoodustised eemaldada esimesel võimalusel. Eelistatakse agressiivset kirurgilist eemaldamist koos piisava hulga terve koega kasvaja ümbert. Eemaldatud kude saadetakse laborisse hindamaks, kas kõik kasvajarakud on eemaldatud. Kui selgub, et halvaloomulised rakud esinevad lõikeservade läheduses, siis võidakse teha ka teine operatsioon. Võidakse soovitada ka röntgenpiltide tegemist, et hinnata vähirakkude levimist lümfisõlmedesse või teistesse piirkondadesse, eriti luuüdisse ja/või kopsudesse. Tavaliselt tehakse ka vereanalüüsid, et hinnata koera üldist tervist ja ravivastust.Peab olema valmis selleks, et kasvaja võib vaatamata loomaarstide pingutustele peale operatsiooni uuesti tekkida. Regulaarsed kordusülevaatused on halvaloomuliste nahakasvajatega koerte puhul olulised, isegi peale ravi.
Allikas: http://www.petwave.com/
Üheks võimaluseks teatud tüüpi nahamoodustiste eemaldamiseks on Oxalic nahalahus lemmikloomadele. Oxalic´u kasutamise määrab ja pealekandmise teostab loomaarst.